Chemia organiczna czy nieorganiczna?

Matura na poziomie rozszerzonym z chemii to jeden z najczęściej wybieranych egzaminów przez uczniów klas ponadpodstawowych. Uzyskanie z niego wysokiego wyniku gwarantuje bowiem szereg możliwości podczas wyboru kierunku studiów – poczynając od medycyny, a kończąc nawet na niektórych dziedzinach informatycznych. By jednak dostać się na wymarzoną uczelnię, najpierw należy takowy wysoki wynik uzyskać. Matura z chemii składa się z dwóch części – organicznej i nieorganicznej. Na której z nich warto się bardziej skupić oraz jak się do nich przygotować? Więcej o tym poniżej.

Chemia nieorganiczna bardziej problematyczna

Jak się okazuje, biorąc pod uwagę szczegółowe wyniku z matur, największe problemy uczniom sprawiają zadania z chemii nieorganicznej. W podręcznikach szkolnych bowiem nie jest zawarta wystarczająca ilość zadań pozwalająca na opanowanie danych zagadnień. Jak więc przygotować się do części nieorganicznej? Przydać się do tego przedsięwzięcia mogą repetytoria maturalne, które skupione są tylko i wyłącznie na ćwiczeniach maturalnych. Połączenie pracy z nimi oraz regularnej nauki z podręczników pozwoli uzyskać kompletną wiedzę na egzamin maturalny z chemii. Czy to jednak oznacza, że maturzysta może sobie odpuścić całkowicie część organiczną?

Plany na studia wyznacznikiem

Jeśli w planach nie mamy studiowania kierunków, które co roku wyróżniają się wysokimi progami punktowymi, jak chociażby medycyna, możemy przyłożyć mniejszą uwagę do chemii organicznej. Istnieje jednak dziś wiele książek, które w sposób przystępny tłumaczą zagadnienia ze wspomnianej dziedziny. Przykładowo seria wydawnictwa naukowego PWN “Zrozumieć chemię” zawiera podręcznik ukierunkowany tylko i wyłącznie na chemię organiczną. W środku znajdziemy zadania z przeróżnych zagadnień, które wspomogą rozwój naszych chemicznych umiejętności. Nie warto więc ograniczać się w przygotowaniu do jedynie części materiału, lecz spróbować zawalczyć o jak najwyższy wynik, by potem nie żałować zmarnowanego potencjału!

Posts Tagged with…